Jak powstaję koszulka bawełniana

Koszulki wykonane z bawełny zyskały powszechną sympatię klientów na całym świecie. To materiał wysoko higieniczny, nieelektryzujący się oraz wytrzymały i odporny na wysokie temperatury. Trwałość wykonanych z niej produktów zależy w dużej mierze, od jakiej tego jakości materiał zastosuję producent koszulek bawełnianych.

Producent koszulek bawełnianych

Bawełna jest niezwykle kapryśna i wymaga specyficznych warunków do uprawy. Niezbędna jest wysoka temperatura, duże nasłonecznienie oraz wilgotność. Producenci koszulek bawełnianych muszą też uzbroić się w cierpliwość, gdyż roślina ta, kwitnie przez dwa miesiące, a jej owoc dojrzewa przez około dziewięćdziesiąt dni. Dobrej jakości bawełna zbierana jest po około stu, a nawet stu osiemdziesięciu dniach. Ludzkość zna bawełnę od ponad siedmiu tysięcy lat. Pierwsze produkty wykonane z tego materiału pojawiły się w Indiach. Szybko rozpowszechniła się na cały świat. Trafiając najpierw do Chin i na Bliski Wschód, a potem do Europy i obu Ameryk.

Długość włókien bawełny w zależności od jej pochodzenia może sięgać nawet sześciu czy dziewięciu milimetrów. Producenci koszulek bawełnianych najlepszą odzież tworzą z tych najdłuższych włókien. Duże znaczenie przy powstawaniu produktu ma też to, w jaki sposób zbiera się bawełnę. Najkorzystniej jest to robić ręcznie, jednak większość producentów korzysta z zbiorów, przy których zastosowano środki mechaniczne. Następnie zebraną bawełnę należy oczyścić z nasion, zanieczyszczeń oraz liści. Dłuższe włókna są pakowane w potężne bele, które następnie trafiają do rozczesania. Tak tworzy się gładka taśma, z której następnie w procesie dalszej obróbki, uzyskuję się przędzę.

 

Tą skręca się, aby materiał uzyskał niezbędną wytrzymałość i odporność. Im więcej skrętów zastosuję producent tym gładszą przędzę otrzyma na koniec. Jeśli obniży się liczbę skrętów, to materiał będzie z kolei bardziej miękki i puszysty. Ostatecznym etapem produkcji jest łączenie nici. Im więcej ich zostanie złączonych, tym lepszej jakości bawełnę otrzymamy. Przed oddaniem materiału do ostatecznej obróbki należy jeszcze usunąć z niej wszelkie zabrudzenia i drobne włókna, które pozostały tam w efekcie skręcania. Dzięki temu producent uzyska materiał, z którego może stworzyć koszulkę odporną na uszkodzenia mechaniczne i zachowującą swoje właściwości mimo wielokrotnego prania i częstego używania. Wszelkie informacje o tym, w jaki sposób powstała nasza koszulka, którą planujemy zakupić w sklepie, powinny być zamieszczone na metce. Niestety musimy pamiętać, że im lepszej jakości jest koszulka, tym drożej ona kosztuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *