Jak powstaję koszulka bawełniana

Koszulki wykonane z bawełny zyskały powszechną sympatię klientów na całym świecie. To materiał wysoko higieniczny, nieelektryzujący się oraz wytrzymały i odporny na wysokie temperatury. Trwałość wykonanych z niej produktów zależy w dużej mierze, od jakiej tego jakości materiał zastosuję producent koszulek bawełnianych.

Producent koszulek bawełnianych

Bawełna jest niezwykle kapryśna i wymaga specyficznych warunków do uprawy. Niezbędna jest wysoka temperatura, duże nasłonecznienie oraz wilgotność. Producenci koszulek bawełnianych muszą też uzbroić się w cierpliwość, gdyż roślina ta, kwitnie przez dwa miesiące, a jej owoc dojrzewa przez około dziewięćdziesiąt dni. Dobrej jakości bawełna zbierana jest po około stu, a nawet stu osiemdziesięciu dniach. Ludzkość zna bawełnę od ponad siedmiu tysięcy lat. Pierwsze produkty wykonane z tego materiału pojawiły się w Indiach. Szybko rozpowszechniła się na cały świat. Trafiając najpierw do Chin i na Bliski Wschód, a potem do Europy i obu Ameryk.

Długość włókien bawełny w zależności od jej pochodzenia może sięgać nawet sześciu czy dziewięciu milimetrów. Producenci koszulek bawełnianych najlepszą odzież tworzą z tych najdłuższych włókien. Duże znaczenie przy powstawaniu produktu ma też to, w jaki sposób zbiera się bawełnę. Najkorzystniej jest to robić ręcznie, jednak większość producentów korzysta z zbiorów, przy których zastosowano środki mechaniczne. Następnie zebraną bawełnę należy oczyścić z nasion, zanieczyszczeń oraz liści. Dłuższe włókna są pakowane w potężne bele, które następnie trafiają do rozczesania. Tak tworzy się gładka taśma, z której następnie w procesie dalszej obróbki, uzyskuję się przędzę.

 

Tą skręca się, aby materiał uzyskał niezbędną wytrzymałość i odporność. Im więcej skrętów zastosuję producent tym gładszą przędzę otrzyma na koniec. Jeśli obniży się liczbę skrętów, to materiał będzie z kolei bardziej miękki i puszysty. Ostatecznym etapem produkcji jest łączenie nici. Im więcej ich zostanie złączonych, tym lepszej jakości bawełnę otrzymamy. Przed oddaniem materiału do ostatecznej obróbki należy jeszcze usunąć z niej wszelkie zabrudzenia i drobne włókna, które pozostały tam w efekcie skręcania. Dzięki temu producent uzyska materiał, z którego może stworzyć koszulkę odporną na uszkodzenia mechaniczne i zachowującą swoje właściwości mimo wielokrotnego prania i częstego używania. Wszelkie informacje o tym, w jaki sposób powstała nasza koszulka, którą planujemy zakupić w sklepie, powinny być zamieszczone na metce. Niestety musimy pamiętać, że im lepszej jakości jest koszulka, tym drożej ona kosztuje.